Головна Подорожі Карта пам'яток Короп
   

Короп

 

«Риб'яча» назва сучасного районного центру мала підтвердження в старому гербі – із зображенням угодованого коропа.
Є припущення, нібито саме Короп – то древній Хоробор, згадуваний у літописі під 1153 роком як уже існуюче поселення.
Найстаріша коропська пам'ятка архітектури – Іллінська церква (1750 – 60-ті рр.), що дійшла до наших днів фрагментарне. Своїми формами та маленькими, на два яруси барокковими віконечками колишня церква скоріше скидається на світську будівлю, аніж на культову. До видовженого, з одною абсидою на сході безстовпного церковного приміщення, колись увінчаного важкою вежеподібною надбудовою, прилучаються з півдня невеличкі зали з парою ризалітів – входів. Перед нами унікальна споруда далеких часів, у якій поєднано цивільні, військові та культові потреби. Грубезні стіни товщиною до двох метрів свідчать про оборонний характер будівлі. Вважають, що вежа мала бійниці й гармати, а приміщення з південного боку призначалися для житла гарнізону та зберігання боєприпасів.

Вознесенська церква

Через дорогу від Іллінської церкви височить на просторі біленька й компактна Вознесенська церква (1764 р.), побудована коштом отамана «генеральної армати» Петра Юркевича. Можна відзначити, до барабани обох сусідніх храмів формою й декором були дуже подібні один до одного і становили цікавий ансамбль.
Вознесенська церква, теж маслена й товстостінна, належить до вже знайомого за Лемешами, Седневом тетраконхового типу. Членування фасадів, малюнок деталей дуже схожі, особливо з лемешівським храмом, – хіба що барабан у Коропі не круглий, а восьмериком. Кам'яна Свято-Вознесенька церква освячена 1764 року.
Під час холери 1848 року в Короп була принесена з Рихлівського монастиря чудотворна ікона Святителя Миколая. З нею був проведений хресний хід навколо Коропа. Холера припинилася. За проханням парафіян написана з неї копія, яка стояла у Свято-Михайлівській церкві.
Свято-Успенська церква
Побудована в 1894 році коштом міщан Коропа Євдокима і Макара Стовпових за заповітом їхнього батька Антипи на місці старої дерев'яної церкви. Збереглася до цього часу.
Свято-Іллінська церква
Побудована в кінці XVII - на початку XVIII ст. Ця церква цікава тим, що є єдиним на Лівобережній Україні зразком церкви-фортеці. Це велика баштоподібна однокупольна споруда, стіни якої сягають двох метрів завтовшки. Всередині церква призначалася не тільки для церковної служби, а й для оборони.
Свято-Феодосіївська церква
Побудована в кінці XIX ст. Купола знищені при радянській владі. У церковному приміщенні розташований місцевий музей.
Свято-Покровська церква

Побудована у 1799 році. Трибанна, дерев'яна. Знищена радянською владою в 30 роках XX ст.
Свято-Воздвиженська церква
Побудована в 1797 році. Дерев'яна. Мала вівтар Хрещення Господнього. Зруйнована в радянський період.
Свято-Троїцька церква
Побудована в 1853 році. Дерев'яна, на мурованому фундаменті, збудована на місці старої дерев'яної Троїцької церкви, що

згадується під 1716 роком. Мала два бокові вівтарі на честь Матері Божої та Святителя Миколая Чудотворця. Зруйнована.
Свято-Преображенська церква
Побудована в 1790 році. Кам'яна церква збудована на місці старої дерев'яної. Зруйнована під час війни.
Свято-Михайлівська церква
Побудована в 1831 році. Мурована, збудована на місці старої згорілої церкви. Зруйнована в 1931 році.

 

 

MyCounter - счётчик и статистика

© 2007-2011. Пам'ятки рідного краю
Розробка та підтримка - dSb