Головна Подорожі Карта пам'яток Данівка
   

Данівка

За три кілометри від Козельця розташоване село ДАНІВКА над Остром. Тут у 1741 році засновано на кошти місцевого населення Георгіївський монастир для старих та немічних козаків. Комплекс споруд, оточених муром, складався з монументальної будівлі однойменного собору, трапезної, двоповерхового корпусу келій, будинку настоятеля та величної, як у Козельці, чотириярусної дзвіниці. Остання, на превеликий жаль, не збереглася. Собор конструктивно повторює стародавню схему тринефного чотиристовпного храму, а три могутні бані поставлено вздовж центральної нави – так, як в українських дерев'яних трипільних церквах. Очевидно, така схема певною мірою мала різнити данівський собор від козелецького, нагадуючи ченцям – колишнім козакам – минулі часи. Зводили споруду будівничі й майстри з Козельця, але, як свідчить напис над входом, теж досить довго – від 1741 по 1756 рік. Будівля горіла, відновлено її 1770 року.
Високі, розчленовані пілястрами грубезні стіни прорізано вузькими видовженими вікнами, піднятими далеко від землі. Знизу маленькі віконечка навкісне дають світло й повітря у глибокі таємничі сутерени... Художньому образу жіночого Георгіївського собору притаманні риси суворої величі й фортечної неприступності. На такому аскетичному тлі надзвичайно ефектно виглядають ліплені прикраси барабанів та грайливо оздоблені портали сіней. Над дверима західного входу ще можна роздивитись рештки ліпленої «військової арматури»: гармати, ядра, списи, прапори. Тут також традиційні для барокко амурчики між закручених, мов пелюстки троянд, хмаринок.

Неф (нава) - внутрішній простір християнського храму, витягнутий від його західних дверей до вівтаря.

Пілястра - плоский виступ у стіні у вигляді вбудованого в неї чотирикутного стовпа, обробленого у формах колони ордера - має базу і капітель.

Портал - архітектурно виділений на фасаді вхід у будинок.

 

 

MyCounter - счётчик и статистика

© 2007-2011. Пам'ятки рідного краю
Розробка та підтримка - dSb